# Posta gamla/nya teckningar
Author: AnnaB.

Jag tycker att det är roligt att se tillbaka på gamla teckningar och se hur man utvecklas. Det är även ett bra sätt att lära sig på och framförallt se vad man verkligen har lärt sig. Därför tänkte jag att man kunde posta sina äldre vs. nyare teckningar i den här tråden.

Tänkte jag kunde börja med att visa en teckning som jag gjorde 1998 (11 år gammal) och en akvarell som jag målade förra året.

(Det behöver absolut inte skilja så många år emellan som det gör på mina och det behöver inte alls vara samma motiv på teckningarna.)

Hoppas att det är fler som vill dela med sig ![Skrattande](http://teckning.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: ElinaPersson

WOW vilken utveckling! ![Skrattande](http://teckning.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Men tycker du var otroligt duktig redan som 11åring ![Flört](http://teckning.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: Kakaokaka

Smart idé! Ska genast söka igenom lite gamla bilder :D

## Comment 3
Author: Artylay

Rolig tråd  och jättefina bilder :).

Jag gick efter en meme på deviantart då jag gjorde denna för lite mer än 1 år sedan. Den första gjorde jag då jag gick i 6:an och den andra gjorde jag året efter gymnasiet :).

## Comment 4
Author: joheck

Jag måste verkligen sluta vara inne på den här sidan.... Jag blir ju bara så otroligt avundsjuk hela tiden!![Obestämd](http://teckning.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Ni är så grymt duktiga båda två! Både då och nu.

## Comment 5
Author: AnnaB.

#1 Tack! Ja det hände en del under alla år. Blev dock lite rätt då jag hittade den gamla teckningen, hunden ser så ilsken ut :P

#2 Kul! Ska bli spännande att se vad du hittar :)

#3 Grym utveckling! Riktigt fint både nu och då!

#4 Tack :)

## Comment 6
Author: Zabbio

Intressant och ni bägge har gått igenom en stor utveckling! :)

2005 kolpennor

[![<img500*0:stuff/hastkol.jpg>](http://www.elftown.com/stuff/hastkol.jpg?y=0&x=500)](http://www.elftown.com/stuff/hastkol.jpg)

Typ nu, pastellkritor:

[![<img:stuff/Ska%cc%88rmavbild%202012-09-04%20kl.%2021.06.58.png>](http://www.elftown.com/stuff/Ska%cc%88rmavbild%202012-09-04%20kl.%2021.06.58.png)](http://www.elftown.com/stuff/Ska%cc%88rmavbild%202012-09-04%20kl.%2021.06.58.png)

Valde två bilder som jag vet att jag gjort så bra jag bara kunnat, och med liknande motiv. Bägge två är nämligen gåvor jag gett bort till vänner :)

## Comment 7
Author: Lazzie_

Åh, sånt här är alltid skojigt att se. Här är ett bidrag från mig. Den gamla bilden är från 2010 och den nya från några veckor sedan.

## Comment 8
Author: Zabbio

#7 Snyggt :) Är det  generellt att du börjat använda mer dämpade färger?

## Comment 9
Author: Lazzie_

#8: Jo, jag tror det. Använder oftast lite starkare färger än i efterbilden, men aldrig/sällan lika starka som i förebilden (i alla fall inte för hela bilden).

## Comment 10
Author: AnnaB.

#6 Väldigt fin utveckling! Gillar realismen i din pastellteckning :)

#7 Väldigt snygga målningar både före och efter :)

## Comment 11
Author: Agda

Här är kändisar jag ritat. Första teckningen är från 2009, det var då jag började intressera mig för teckning. Teckningen från 2012 är den senaste jag ritat efter den från 2011, det blev ett glapp på ett år som jag inte ritade alls ...

Observera att det är lite knäppt med skenet på alla teckningarna, tycker det är svårt att fota dem och få dem att se så lika ut som i verkligheten ;P

## Comment 12
Author: Agda

Bjuder på en till, på mig själv![Flört](http://teckning.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Här syns ju att jag hade utvecklats rätt så bra på ett år ;D

## Comment 13
Author: AnnaB.

Ja det var en rejäl utveckling på bara ett år, snyggt! ![Glad](http://teckning.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 14
Author: Foxtrot

Åh vad roligt!   
  
Fick gräva lite men här är mellan 2006 och igår. :)

## Comment 15
Author: AnnaB.

#14 Fin utveckling! Gillar den från 2012, är det en liten panda? :)

## Comment 16
Author: Juliasundstrom

Vilken rolig idé! Vad roligt att se hur alla utvecklats! :) Här är ett par bilder jag gjort som liknar varandra! :)

## Comment 17
Author: SyntHare

Så kul att se hur ni har utvecklats! Vissa har verkligen utvecklats med stormsteg.

För mig har utvecklingen i princip stått stilla ett par år, särskilt när det gäller människor. När det gäller djur har jag inget att jämföra med då det är något jag började med förra året.

Men jag kan ändå sen en viss utveckling sen år 2000, då jag var runt 11 år ![Tungan ute](http://teckning.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 18
Author: SyntHare

Hihi, hittade en gammal bild från år 2000 på min gamla vovve Fido som lever än idag ![Glad](http://teckning.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 19
Author: AnnaB.

#18 Vilken utveckling! Riktigt snyggt :) Oj, det var inte dåligt. Hur gammal är han nu?

## Comment 20
Author: SyntHare

#19 Tack så mycket! Jag var bara elva år när jag ritade den, så det vore som attan om man inte hade blivit bättre på att rita sen dess ![Tungan ute](http://teckning.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")  
  
Han är ca 13,5 år nu men fortfarande ung i sinnet ![Glad](http://teckning.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 21
Author: mindbender

Rolig idé, sugen på att "teckna om" nåt gammalt... Har varit mycket inne på att revidera gamla bilder. Kanske är bättre att teckna om från scratch :)

## Comment 22
Author: rumpenstiltzkin

åh sånna här trådar är roliga! borde göra en sån igen, men här är en jag gjorde förra året :)

2007 målade jag fortf med datormus, men strax efter den bilden upptäckte jag tack o lov wacom x)
