# Kritik på häst.
Author: Sodaduck

Jag skulle gärna vilja ha lite kritik på hästen jag ritat nedanför. Jag har ritat den med Promarkers. Och svansen är jag medveten om att den inte är den finaste. 😉

## Comment 1
Author: linn8

Tycker den var jätte fin. Tänkte inte på svansen fören jag läste vad du skrev.

## Comment 2
Author: Sodaduck

Okej, tack så mycket! 🙂

## Comment 3
Author: lili3337

Tycker att den är jättefin! 🙂

Det enda jag har att kommentera är att magen är lite platt. 😉

## Comment 4
Author: Gerbilles

Hade redan sett den på din blogg .. 😇 Den är väldigt fin!

## Comment 5
Author: Sodaduck

#3, #4 Tack så mycket! :D

## Comment 6
Author: Hallonsmurfen

Superfin! Det enda jag tycker är lite mindre bra är magen, ser lite konstig ut. Lite för rak eller något, men är inte bra på att ge kritik, så jag ska egentligen inte säga något. 😛

## Comment 7
Author: Cahira

Magen är lite platt som de andra säger, hade gärna sett lite mer fart och flöde i svansen, och så har du inte satt nån vikt på benet hästen står på. Hoven nuddar marken men det är lite som att den svävar i luften för att kotan över hoven är så rakt ovanför om du förstår vad jag menar?

Men jag måste säga, **herregud** vad duktig du är!!! 

Tillägg: hittade en bild som visar vikten på bakbenet och hovledens vinkel som jag försöker beskriva. :) [http://www.allwalls.net/running-horse/](http://www.allwalls.net/running-horse/)

## Comment 8
Author: Sodaduck

#6 Tack så mycket!! 🙂

#7 Tack så mycket!! Jag förstår precis hur du menar. :D

## Comment 9
Author: Cahira

Måste bara säga att jag fick glo på bilden länge för att hitta nåt kritiskt att påpeka. xD

## Comment 10
Author: Sodaduck

#9 Hahaha! Det får jag ta som något positivt. 😉

## Comment 11
Author: Cahira

Det var så det var menat! 🤗

## Comment 12
Author: eksess

Det mesta har väl blivit sagt, men det finns en sak till som jag skulle vilja påpeka! Om du vill sikta mot mer realistiska målningar så är det jätteviktigt att du tänker på ljuskällor. Formen beskriver du redan så att man kan se att hästen existerar i rum, men det är omöjligt att hitta en ljuskälla. Vi ser ju att hästen är utomhus i dagtid, och då är ju solen den primära källan. Gjorde en rätt slarvig liten paintover som _kanske_ visar skillnaden lite bättre ^^' det bästa vore att observera hur ljuset faller på riktiga hästar, såklart.  

  

Men jag tycker att du fick till musklernas utplacering jättebra! Nyanserna är också väldigt snygga (:

## Comment 13
Author: Sodaduck

#12 Jag förstår hur du menar, tack så mycket! 🙂
