# Vill du att jag ritar ditt djur?
Author: MissanTissan

Jag försöker träna på att rita djur. Och kan säga att efter att ha ritat väldigt mycket så har det blivit en stor förbättring. Så det skulle vara kul att träna med någon annans djur en mina egna. :) (Jag har en egen stil så det kommer inte bli en exakt kopia av bilden ni vill ha avritad.)  

_**Förvarning:**_ Jag är inte bra på att rita av långhåriga djur.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Ja, det kan du få göra.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Är det här för långhårigt? =)

## Comment 3
Author: Toffs

Du får gärna rita av Mulle. :)

## Comment 4
Author: Whippet

Jag kan ladda upp en bild imorgon ;) har inte tillgång till datorn nu ;)

## Comment 5
Author: MissanTissan

#2 första gången jag gjort en sån typ av hund, så hoppas inte du blir allt för besviken på resultatet. (Gjorde om den flera gånger.) #3 gjorde ett försök men är så trött att jag inte hann bli klar men imorgon kommer din bild!

## Comment 6
Author: MissanTissan

Oj , bilden kom inte med. Gör ett till försök.

## Comment 7
Author: MissanTissan

Ett till försök.

## Comment 8
Author: MissanTissan

Första försöket på #2 :')

## Comment 9
Author: MissanTissan

Slänger även upp den här bilden jag gjorde på mina råttor. Den är dock inte klar men men. (Nu vet ni ungefär vad ni kan förvänta er.)

## Comment 10
Author: krille97

kan du rita min hund? Han är lite lång hårig på denna bild men kan fixa en ny bild när han har klippt sig

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Åh vad fint! Det syns verkligen att du lärde dig något från misstagen iförsök ett för det andra försöket är superfint! =)

## Comment 12
Author: Whippet

Så! Hoppas du kan rita mina bebisar! 🤪

## Comment 13
Author: CamillaS

Håller med #11 det syntes verkligen en skillnad i försök 2. Bra jobbat!👍

## Comment 14
Author: MissanTissan

Tack! Ska försöka med era andras bilder, men so. Sagt är inte särskilt bra på långhåriga djur!

## Comment 15
Author: MissanTissan

Mitt första försök på #10 (inte så lyckad men men. Ska försöka igen senare.) #3 har försökt gång på gång med din lilla hamster men lyckas verkligen inte. Skulle man kunna få en annan bild att rita av?

## Comment 16
Author: Whippet

Om den andra bilden är för svår kan du rita av min hamster istället :)

## Comment 17
Author: Flöffo

William

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Zingo :3

## Comment 19
Author: Idakarrlsson

Lite OT men.. #18 Vilken underbar bild! 😍😃

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#19 Tack! :3 blev jätte nöjd m. bilden när ja tog den haha.

## Comment 21
Author: LillyAmanda

Skulle du vilja rita någon av mina sötnosar? :P

## Comment 22
Author: MissanTissan

Förlåt att jag inte hunnit med något på ett tag! Ska köra igång idag igen!

## Comment 23
Author: MissanTissan

#12 Det var en väldigt svår bild med allt hår. Har du någon annan bild ?

## Comment 24
Author: Whippet

#23 Ja det har jag nog ska kolla ;) 

Här har jag en, han är trimmad ;) 

Tungan behöver du inte rita :D

## Comment 25
Author: PrinzeZz

Om jag vore du skulle jag byta från stripade anteckningsblock till ritblock med lite hårdare papper som även har lite textur. Det är betydligt enklare att få till ett djup i bilden. Ritblock av okej kvalite går att hitta billigt på typ clas ohlsson. 👍

Vill du gå yttligare ett steg längre så finns det blyertspennor med olika hårdheter, jag brukar köpa ett 12-pack med 6H-6B billigt på dollarstore och sedan komplettera med 7B och 8B som jag köper på nätet, allt detta går att få tag på under hundralappen om man vet var man ska leta 🙂

Jag hoppas du inte tar illa upp av mitt lilla trådkap, du får givetvis använda vilket material du vill men jag tror du kommer få det enklare att utvecklas om du hittar ett material som är 'snällare' att arbeta med. 👋

## Comment 26
Author: CamillaS

Kan vara hålla med #25. Ett väldigt bra tips. :)

## Comment 27
Author: MissanTissan

#25 tack för tipsen! Ska kolla runt lite.

Till er andra, jag har mycket just nu som poppat upp! Men kommer fortsätta när allt lugnat ner sig.
