# Uggla (M)
Author: Mli.H

**Ritade lite idag :) Kritik?**  

(Vill ni se hur jag gjorde från sketch ta en titt på www.mli.mobi)

## Comment 1
Author: *~HamsterHamster~*

Superfin, har inte mycket kritik nu haha =)

## Comment 2
Author: Katniss

Jättefin, du har verkligen lyckats med formen. Men lite skuggning kanske?

## Comment 3
Author: Crazy_petartist

Superfin! Älskar hur du gjort ögonen och fjäderdräkten :) Kanske den skulle bli ännu finare med mer skuggning och kanske en passande bakgrund?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

håller med med #2 :)

## Comment 5
Author: Odd

Tycker du har lyckats jättebra, jag gillar tekniken du har använt dig av och tror att om du skulle skugga den på traditionellt vis skulle detaljerna försvinna in i det gråa.

Det jag saknar litegrann är kontrasten, det mörka skulle gärna kunna vara helt svart (ögonen, spetsen på näbben, de mörkaste detaljerna i fjäderdräkten) för att få fram alla de gråa nyanserna och få det vita i fjädrarna runt ögonen och på bröstet att sticka ut mer.

Ögonen är jättefina och du har följt riktningen på fjädrarna riktigt bra, så man får känslan av textur och "fluff" i bilden 😃

## Comment 6
Author: Mli.H

Ja, jag är lite feg när det gäller att ta i för jag är rädd att allt ska smeta ut sig :P

## Comment 7
Author: Odd

#6 Jag har samma problem😃 Sitter alltid och pillar med en 5H penna när jag borde använda B 🤐

Det jag kan rekommendera är att rita några bilder med en bläckpenna eller tusch, antingen endast det eller kombinerat med en blyertspenna, bara för att tvinga sig själv fylla i de där riktigt mörka partierna ordentligt. Det brukar oftast hjälpa mig få en bättre förståelse för kontrasten i motivet och mer mod att använda svart i andra teckningar 🙂

Har du Photoshop? Då kan du testa att leka lite med kontrasten i ett levels lager för att se hur det kan se ut om du lägger en djupare färg.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Superfin!
