# MEML’s tråd #2
Author: [Borttaget]

En ny tråd till lilla mig med mina skisser, teckningar och målningar.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Derwent Graphitint pencils.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Derwent graphitint pencils som jag målade med i en målarbok.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Derwent graphitint pencils

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Lyra rembrant aquarell pencils

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Lyra rembrant aquarell pencils

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Lite kaniner som jag ritade av fån kanin ifokus.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Kladdelikludd!

## Comment 8
Author: Tant Grön

Gillar blommorna i #2

## Comment 9
Author: Dextersss

Fina alster MEML🙂

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#10 Tack så mycket!🙂

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Har inte tecknat på ett tag djur.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Fast seriemänniskor har jag tecknat!

## Comment 13
Author: CamillaS

Så fina teckningar du gjort. Gillade speciellt den bruna kaninen och blicken du fått till på den. :)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Det skulle bli ett porträtt av en annan kanin. Det blev en sjökanin.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#14 Tack! Lär bli en hel del kaniner och djur i akvarell.

## Comment 16
Author: CamillaS

#16 Vad roligt. Tycker du att det går bättre?

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#17 Att måla med akvarell är kul och det går enklare även om jag misslyckas någon enstaka gång.

## Comment 18
Author: Zav

Jättefint. :)

## Comment 19
Author: [Borttaget]

#19 Tack Zav=)

Kommer en ny bild imorron=D

## Comment 20
Author: Zav

Ser fram emot det :)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Nästa målning/teckning blir en på min lilla Miriz.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

... Hinner med en om dagen.

## Comment 23
Author: Zav

Snyggt :) Det blir bättre och bättre.

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#24 Tack! Tycker du det? Att det blir bättre?

## Comment 25
Author: Yram_98

Jag tycker att du utvecklas för varje teckning. Bilderna blir mer och mer levande och jag gillar verkligen dina bilder i akvarell. Tycker också att du börjar utveckla en egen stil. Kaninerna är mina favoriter. Dom ser så enkla ut, men ändå inte typ (vet inte hur jag ska förklara riktigt haha) 😄

## Comment 26
Author: Zav

#25 Annars hade jag inte sagt det :)  
På den senaste tex har du placerat skuggorna bättre och fått mer form.  
  
Vilket papper använder du?

## Comment 27
Author: [Borttaget]

#26 🙂❤️

Det börjar med en enkel liten skiss i blyerts, hur  formen. ska vara 

Det ser helt konstigt ut då och jag undrar "Är jag så bra?"

När den fått färg och är färdig så är den bara för charmig😂

Och jag har redan en egen stil😉

![](https://kanin.ifokus.se/u2/e2f2b007debd163acdbba894029645f0/660/674e3fe8-b01a-41f9-b43b-15902a7a118e.jpg)

![](https://kanin.ifokus.se/u2/e43e5df5a2d1396631b2dc661c9ad100/660/ea20810f-7f44-4b5a-a5a2-e40e36d77454.jpg)

## Comment 28
Author: [Borttaget]

#27 Ville bara vara säker😃 Men tack, efter att jag fått till det ännu bättre så ska jag få lite pälskänsla också.

Jo pappret jag använder "Kom närmre" \*viskar\* "Hemligheten är skitpapper, skisspapper i block. Inte ens akvarellpapper" 😂😎

Ett under att jag lyckas du, ska skaffa mig akvarellpapper om... jag vet inte.

## Comment 29
Author: Zav

#29 :P Jodå, det går absolut framåt. Ett tips är att öva skuggning och kontrast med vanlig penna vid sidan av.  Du kan också kalkera/transfera konturerna från fotot och öva på att få skugga och färg på helt rätt ställe och tillräckligt mörkt (låg kontrast dras alla med, typ)  
  
Ah, jag misstänkte nästan det. Så du dras med alla akvarellens nackdelar utan att ha någon av dess fördelar.. Jag vet inte om du såg mitt inlägg om papper, men i bilden där syns mitt Canson block. Det är inte superkvalitet, men det är helt ok för att träna och öva (jag använde det till den senaste kaninen exempelvis) och du kan lägga lager och washes osv på det. Jag har för mig att jag sett det för ca 400kr (det är 100 ark) på panduro...men nu är det bara 12 ark för samma pris..hm.. :/ Finns här också, 317kr för 100 ark, men ni ville inte handla online? https://gredelin.se/papper-block/akvarell/block/canson-montval-1  
Annars skaffa det billigaste akvarellpappret du kan hitta om det är väldigt tight med budgeten.. Det kommer göra en enorm skillnad bara att det är för akvarell och tjockare..

## Comment 30
Author: [Borttaget]

#30 Ah Canson!

Finns på slöjdetaljer där jag bor=)

[https://www.slojd-detaljer.se/sortiment/teckna-mala/papper-block/akvarellblock-montval-5580](https://www.slojd-detaljer.se/sortiment/teckna-mala/papper-block/akvarellblock-montval-5580)

Nog värt att testa=) 40 ark för 99 kr har jag råd med eftersom jag inte målar så mycket.

## Comment 31
Author: Zav

#31 Ah, se där! :) Så bra, då har du lite att öva på. Man kan ju dela dem på mitten också och göra mindre studier för övning ibland. Funderar på att göra ett litet akvarell-häfte av några papper från mitt block..  
Jag stötte på pappret när jag hade praktik på estetisk linje på gymnasiet för 6-7 år sedan. Köpte blocket då och det har hållt sig fint och vitt sedan dess, och som jag nämnt tycker jag att pappret är helt ok. Särskilt när man övar :) Tycker detaljer och så nästan funkar bättre på det än annat billigare papper (tex akvarellblocken i affärer som säljer lite allt möjligt och har en hörna med konstnärsmaterial mest för hobbyister).  
Men än har jag ju inte testat ett riktigt kvalitets papper..

## Comment 32
Author: [Borttaget]

Har skaffat mig akvarellpapper som jag nämnt i någon annan tråd.

Det blev två olika block! Den ena Canson Montval på slöjdetaljer och den andra Sense aquarelle Watercolour Pad på Clas Ohlson.

Inklusive två penslar. En med rödmårdshår och en syntet. Syntetpenseln är väldigt liten, perfekt för små detaljer

[https://www.slojd-detaljer.se/sortiment/teckna-mala/penslar/akvarellpenslar/akvarellpensel-1413](https://www.slojd-detaljer.se/sortiment/teckna-mala/penslar/akvarellpenslar/akvarellpensel-1413)

Akvarellpapper.

Det från Clas Ohlson var grovt och jag var tvungen att arbeta hårt för att ens få en bra yta med pennan. När jag penslade med vatten så gick strecken inte alls bort förens efter ett bra tag. Men även då fanns det streck.

Canson blocket var ljuvligt dock. Jag har på de två akvarellmålningar jag gjort hittils verkligen få dras med fördelarna och kunnat lager på lager. Det blev väldigt blött på den sista, trots det smulade pappret inte sig, det blev dock buckligt.

Bilder kommer nästa vecka!

## Comment 33
Author: Zav

Kul att du gillade canson blocket :) Blir kul att få se vad du gjort :P

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Canson Samma fantasy kakadua i olika ljus.

## Comment 35
Author: [Borttaget]

Canson Ett porträtt av Mira

## Comment 36
Author: [Borttaget]

Vargöga på Sense pappret från Clas Ohlson Ögat är i akvarell och pälsen i blyerts.

## Comment 37
Author: [Borttaget]

Jag puttar väl upp igen! Nästa målning/teckning som jag ska börja på alldeles strax är ett porträtt av en hund som vi passar ibland.

Just att skissa och börja på det är rätt så svårt tycker jag.  Att få formen och så att det inte ser för stort eller för litet ut är så svårt.

Men färgläggningen är svår också, fast roligare. Att skissa är inte så kul såvida jag inte ritar manga eller kladdXD Då kan det vara kul.

Och så ska jag börja på ett nytt område med Derwent Drawing Pencils i slutet av Augusti hoppas jag. Älskar de bruna färgerna man kan få till.

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Här är hunden. Långt ifrån färdig. Och med en tillfällig namnteckning. Vi har nämligen en ny regel om att ifall man ska publicera sin konst här på Teckning så måste man skriva sin signatur. Oavsett om den är färdig eller ej.

## Comment 39
Author: [Borttaget]

Och så passar jag ju såklart på att posta akvarell målningen som jag gjort på mina bildlektioner.

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Idag ska jag fortsätta med porträttet av hunden i #39 Planen är väl att den ska bli färdig. And next. Jag tror att nästa blir en akvarell målnining av en japansk drake. Lite fantasy helt enkelt.

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Då har man införskaffat sig Derwent Drawing pencils som är helt underbara!

Kommer bilder imorn eller senare idag. Vi får se😃

Och ska börja om med hunden i #39 och göra henne med de ny inköpta pennorna istället och fortsätter på den i akvarell senare när jag får lust.

Har nämligen planer på att sälja denna målning som jag ska göra nu till en bekant som brukar ha hunden väldigt mycket. Ifall han vill ha den då=)

## Comment 42
Author: CamillaS

Vad kul! Ska bli roligt att se dina resultat sen. :)

## Comment 43
Author: [Borttaget]

Woohoo. Nu kommer bilderna. Först ut är porträttet av lilla Kim! Är bokstavligt talat riktigt nöjd med tanke på att det är min första målning med dessa pennor och min första hund som jag målar av. Är inte riktigt färdig med den. Ska ha lite päls på " kroppen "

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Next. Ett vargöga som inte riktigt ser ut som ett vargöga och en konstigt träd som är fint enligt migXD :-)

## Comment 45
Author: [Borttaget]

Slut resultatet. Är nöjd medans en bekant tycker att huvudet sistar konstigt på "kroppen" Tittar jag på ursprungs bilden så sitter huvudet ungefär så. I alla fall, vad tycker ni? Jag själv tycker att jag verkligen har utvecklas snabbt!

## Comment 46
Author: CamillaS

Tycker den är gullig. Men för att lättare kunna säga något om huvud placeringen så hade man behövt se bilden på den riktiga hunden.  
Men en bra början. Ju mer du ritar desto mer kommer du att utvecklas.

## Comment 47
Author: [Borttaget]

Dags för upptatering! Denna är ritad med Derwent Drawing pencils och är hyfsat nöjd med den.

## Comment 48
Author: [Borttaget]

Denna håller jag på med nu. Hittils målad i Derwent Inktense och lite Derwent Graphitint.

## Comment 49
Author: [Borttaget]

Nästa är en målning med Derwent Inktense. Det var första gången med dem pennorna. Ignorera granarna. De ska bort.

## Comment 50
Author: [Borttaget]

Sist men inte minst. Början var bara ett streck som jag ritade. Tillslut såg jag att det kunde bli något som enligt mig är gulligt. Ritad med bläck och lite promarkers.

## Comment 51
Author: [Borttaget]

Egentligen bara kladd. Anime. Det är Yukiatsu från Anohana. Färglagd med lite skit färgpennor för barn.

## Comment 52
Author: [Borttaget]

Håller på med denna också utöver den i #49 Vart kanske två månader sedan jag började med den :P Börjar och så blir jag liksom inte färdig och så börjar jag på något annat och återgår till den senare.

## Comment 53
Author: [Borttaget]

Ett tag sedan jag ritade så här mycket. Började med det igen när jag började på konstskola och pågrund av psykiska grejer... orkar egentligen inte att göra något annat än att rita.

## Comment 54
Author: [Borttaget]

.....

## Comment 55
Author: [Borttaget]

...

## Comment 56
Author: [Borttaget]

Teckningar som jag håller på med just nu. Testade för typ första gången tinted charcoal pencils och gillar att jobba med det! (Teckning med björkar)

## Comment 57
Author: Anonym

Vart ett litet tag sedan jag ritade. Skriver mest fanfictions just nu. Här är i alla fall en teckning på min egna karaktär i min Blue Exorcist fanfiction.

## Comment 58
Author: [Borttaget]

#58 Råkade trycka på anonym. Telefonen är strulig med iFokus.

## Comment 59
Author: [Borttaget]

.....

## Comment 60
Author: [Borttaget]

Nästa ska bli en liten anime bebis.

## Comment 61
Author: [Borttaget]

Gjorde denna till en vän.

## Comment 62
Author: [Borttaget]

....

## Comment 63
Author: [Borttaget]

.......

## Comment 64
Author: [Borttaget]

En vän gjorde denna till mig för min fanfiction. All creed till henne!

## Comment 65
Author: [Borttaget]

Ritar mest till mina fanfictions just nu.

## Comment 66
Author: [Borttaget]

....

## Comment 67
Author: Wilda11

Fina! Du är så duktig :)

## Comment 68
Author: [Borttaget]

#68 Tack!

## Comment 69
Author: [Borttaget]

Går fram och tillbaka med att rita xD. Mest blir det bara kladd. Också väldigt svårt att få mer liv i denna sajt.

## Comment 70
Author: [Borttaget]

Höll för mitt namn. Kaname Kuran från Vampire Knight mangan och animen.

## Comment 71
Author: [Borttaget]

Denna gjorde jag nog i Mars på färdighetsprovet till gymnasiet. Estetisk bild o form.

## Comment 72
Author: [Borttaget]

Denna gjorde jag idag. Gjord med vattenlösliga blyertspennor från Drewent och Drewents Coloursoft pencils. Enkelt att säga att dessa blyertspennor är några av mina favoriter bland de säkert hundra pennorna jag har.

## Comment 73
Author: [Borttaget]

Lite uppdatering var det här.

## Comment 74
Author: [Borttaget]

Senaste tavlan som är färdig. Tror jag iallafall. Mitt tema är grekisk mytologi faktiskt. Månen symboliserar Artemis, solen Apollon, hyacint blomman är Hyakintos och så det lilla lagerträd skottet är för Dafne.

## Comment 75
Author: [Borttaget]

Skiss och personer jag ritat av från min fanfiction. Inte så bra dock.

## Comment 76
Author: [Borttaget]

Spöken, djurskallar. Fick inspiration från en gång är i stan. Dock är dessa bara skisser.

## Comment 77
Author: [Borttaget]

Svårare än man tror att rita månen. Den ser verkligen ut på ett speciellt sätt.

## Comment 78
Author: [Borttaget]

O sist men inte minst. Isabella di Angelos öga som jag ritat av. Hon är min egna karaktär i min fanfiction.

## Comment 79
Author: Zav

Det går framåt i rasande fart här ser jag! Kul att se, du är duktig :)

## Comment 80
Author: [Borttaget]

#80 Tack! Och ja. Haha. Jobbar på så gott jag kan. Ska bli kul att gå bild o form på gymnasiet nu i höst oxh tre år framöver. Här är några skisser. Karaktärer från en egen bok jag skriver på Wattpad.

## Comment 81
Author: [Borttaget]

Dessa gjorde jag för flera veckor sedan. En mattelärare såg dem och hon undrade vad jag har för betyg i bild och blev väldigt imponerad. Gick ut med A feån grundskolan xD

## Comment 82
Author: [Borttaget]

Första seriösa fjärilen jag gjort. En nässelfjäril.

## Comment 83
Author: [Borttaget]

Denna slutförde jag strax efter att Mira dog... Blev färdig i mars.

## Comment 84
Author: [Borttaget]

Egentligen bara kladd.

## Comment 85
Author: [Borttaget]

Fler skisser, kladd.

## Comment 86
Author: [Borttaget]

Första och senaste porträttet av Bevies. Var svårt att göra honom rättvis och är inte riktigt klar än. Tittade faktiskt på en av mina kanin porträtt, den med Mira och tycker själv att det är en stor skillnad på hur jag har placerat skuggor, färg... form m.m.

## Comment 87
Author: [Borttaget]

Kousei Arima från Your Lie in April

## Comment 88
Author: [Borttaget]

Annan teckning/skiss av Kousei Arima.

## Comment 89
Author: [Borttaget]

......

## Comment 90
Author: [Borttaget]

Min favorit hittils. Yukio Okumura från Ao No Exorcist. Kvittar om jag går steg för steg enligt anvisningar eller instruktioner. Blir alltid annorlunda och en egen stil xD

## Comment 91
Author: [Borttaget]

.....

## Comment 92
Author: [Borttaget]

.......

## Comment 93
Author: Zav

Kände igen blue exorsist direkt :P Kaninporträttet visar också stor skillnad :)

## Comment 94
Author: [Borttaget]

#94 Vad kul! Hade tänkt o försöka med att rita lite karaktärer från Vampire Knight.

## Comment 95
Author: Zav

Vad roligt förresten att du går gymnasie estet. Hur har det gått nu i höst med allt som hänt? :)

## Comment 96
Author: [Borttaget]

#96:  Det går väl helt okej. Det är kul med bild och foto lektionerna. 
Dock är det också väldigt mycket teoretiska ämnen, vilket tar ut det roliga en hel del...

## Comment 97
Author: Zav

Ja, teori kommer man inte undan :) så knas det blivit ned praktiska ämnen och pandemin. Gemenskapen är ju den största fördelen med målar-undervisning! 
Håll ut!
