# Hästporträtt ?
Author: ponnyn

Har ni ritat hästporträtt ngn gång? Visa... Jag försökte mig på det i förrgår och här har ni resultatet, vad tycks?

Döpte honom till KOLAN ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 1
Author: andreaa

Den va fin. Men du borde prova att lägga på lite skuggor. Och mera detaljer skulle inte skada :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag gjorde en målning av en bekants häst i somras, efter ett foto. Har aldrig varit i närheten av en häst förut, än mindre målat någon. Men det blev någorlunda hyfsat.

(Ser att det var svårt att få en bra bild på målningen eftersom hästen var så mörk, den mörka färgen liksom slukar allt ljuset. Men den ser bättre ut live :-)

## Comment 3
Author: ponnyn

\# 2 Riktigt fin, hade inte gjort det bättre själv. Bravo! ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#2 Väldigt bra för att inte ha målat hästar tidigare :) Men huvudets form ser lite mysko ut :P

## Comment 5
Author: Juicefine

Här är ett av mina hästporträtt.  
Har en hel del, men just denna är en favorit:)

## Comment 6
Author: wolfguardien

her e mitt senaste hastportratt :)

vad tycks?

## Comment 7
Author: wolfguardien

really good work btw Juicefine! ^^

## Comment 8
Author: tezzie

Har aldrig kikat in här förut....

Men shit vilka snygga teckningar ni gör.  
Nr 6 är ju som ett foto =)

## Comment 9
Author: Juicefine

#6 Tack så mkt och detsamma! :)  
**Galet snyggt porträtt du gjort!**

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Jag är inge vidare bra med blyerts... Men det var det enda riktiga hästproträtt jag hittade på bland mina filer.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Var väldigt länge sen jag tecknade nu... men får lägga upp en som jag gjorde för nästan ett år sen. Får se vad ni tycker om den (:

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Denna bild ritade jag till min syrra när hon fyllde år. Den är slarvig och enkel, men jag gillar den![Oskyldig](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 13
Author: wildamatte

gud vad alla är duktig :O

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Kan lägga upp en bild till...XD

## Comment 15
Author: EMfe

**#6**  Shit va fin! :O :D

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#6 otroligt vacker! :O

## Comment 17
Author: Swingfly

#6 shiiiit vad snyggt du tecknar!!! jag blir helt mälös :O  
fattar inte hur du gör :D ser ju levande ut typ!  
Me like!! ;D

## Comment 18
Author: Agda

Fina bilder![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 19
Author: Agda

Denna målade jag inatt, efter ett fotografi taget av medlemmen Alex på ifokus![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Jag tycker den var söt :)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Vad duktiga alla är på att rita hästar! ![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 22
Author: bea28

#21 jag håller med dig, tänk om man kunde teckna hästar sådär! :D

## Comment 23
Author: idisen95

finaa

## Comment 24
Author: minbalette

Mitt bidrag (Jag är samma som skapade inlägget, har bara bytt användare), jag har blivit liiite bättre nu ;)

## Comment 25
Author: Flirr

Lite bättre? Jag tycker att du har blivit mycket bättre :) Bra jobbat!

## Comment 26
Author: minbalette

\# 25 - Tack! :)

## Comment 27
Author: Lans

Idag har jag målat en häst_(+ en ponny)_ för första gången på säkert 5år. Blev helt okej hittills![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Bilden är tagen med mobilen och är inte över hela målningen. Är inte klar heller. Målad i akvarell såklart ![Flört](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 28
Author: raggydoll

#27 Det ser väldigt lovande ut! Jag tror nog att du snart får lägga upp en lathund för hur du gör när du målar med akvareller. Det skulle vara intressant att se. Själv har jag inte målat med akvareller sedan jag var liten, så jag har inte koll på hur man går till väga. Jag tycker det är tråkigt med alla landskapsbilder som verkar vara så populära bland dem som målar med akvareller. Du ger mig dock lite hopp med dina annorlunda motiv och tekniker! Ritar du upp allt med blyerts först? Är det frihand eller skissar du upp med rutnät eller något dylikt?

## Comment 29
Author: [Borttaget]

#27 Galet bra så här långt!  
  
Och när jag ändå är här i tråden och skriver... en ponny!

## Comment 30
Author: [Borttaget]

#5, #6 så jätte fina! HUr kan ni?

## Comment 31
Author: [Borttaget]

Allas här är ju jättefina! Så bra skulle man vilja kunna rita hästar

## Comment 32
Author: SweGizmo

#27 den var jätte fin:D

## Comment 33
Author: CaptainBunchie

#0 - Hästen ser en aning kantig ut på huvudet.
