# Hundporträtt - Kasey
Author: Evelyn

[![](http://th08.deviantart.net/fs41/300W/i/2009/027/c/c/Kasey_by_Exthree_photo.jpg)](about:blank)

Fick en beställning på ett hundporträtt i vintras, det är Kasey, en golden kille :)

Orginal bild tagen av ägaren Per Östman finns [här](http://img231.imageshack.us/img231/51/kasey1ez0.jpg).

Tavlan är målad i akryl och har måtten 30x40 cm. Det var första gången jag målade päls i akryl, och skulle nu vilja ha tips på hur jag kan förbättra pälsmålandet! Har nämligen fått en ny beställning på en vääldigt hårig vovve.. o.O

Så nu vill jag ha tips på hur man målar päls på ett "enkelt" och verklighetstroget sätt! :)

## Comment 1
Author: Thorsson

Jag har bara använt mig utav blyerts, Men vad är akryl?

## Comment 2
Author: Evelyn

Akrylfärg, är "vanlig" färg man målar tavlor med, torkar snabbare än olja :)

Wikipedias beskrivning av akryl:

_**Akrylfärg** är en snabbtorkande_ _konstnärsfärg_ _som innehåller_ _färgpigment_ _blandat med ett_ _akrylbindemedel__. Färgen blev kommersiellt tillgänglig_ _1955_ _då den_ _amerikanska_ _färgtillverkaren Liquitex var de första som började tillverka den. Akrylfärger är vattenlösliga tills de har torkat och har högre lyster än till exempel_ _oljefärg__._

_Precis som inom_ _oljemåleriet_ _kan man tillsätta olika_ _målningsmedium_ _för att förändra färgens_ _egenskaper__. Till exempel öka_ _transparensen__, förlänga torktiden eller göra färgen blankare._

## Comment 3
Author: raggydoll

Jag tycker det ser ut som en bra start. Det är väldigt sällan man fulländar sin teknik direkt från starten. Det tog mig en hel del tecknande innan jag fick till exempelvis hår eller hud som jag ville ha det (och jag anser mig inte ha den mest fulländade tekniken ännu). Det finns ganska många tutorials och konstforum på internet där just päls diskuteras. Prova att googla. Men annars tror jag att det gäller att pröva sig fram. Redan nu ser ju pälsen fin ut, och du kan räkna med att du blir lite bättre för varje målning du gör. Du har ingenting att oroa dig för, med andra ord :)

## Comment 4
Author: SweGizmo

gud vad snygg:D

## Comment 5
Author: Birke

Härligt ;D

## Comment 6
Author: Thorsson

#2. tack! :D

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jättefin målning! ![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: Agda

Superfin! =)

## Comment 9
Author: Lans

Jättefin :D

## Comment 10
Author: Glorious

Jättesnygg och ser väldigt realistisk ut och liknar otroligt mycket hunden på fotot :)

## Comment 11
Author: Cornish-rex

Jättefin! ![Förvånad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 12
Author: lillaisa

my god, jättefin!

## Comment 13
Author: Jonjon

Riktig snyggt målat! Dessutom första gången med akryl. :)

Visst är du Evelyn från Zoopet? Tycker jag känner igen dig!

## Comment 14
Author: Evelyn

#13 Tack så mycket! :) Det är inte första gången jag målade i akryl, däremot första gången jag målade något med päls.. ;)

Jupp, finns på zoopet! Har dock inte varit speciellt aktiv där senaste åren.. tycker forumet tappat stinget lite!

## Comment 15
Author: Eija

Jisses va duktig du är att porträttera hundar....sååååå fin o lik orginalet.....

## Comment 16
Author: Zabbio

Mycket vacker bild :)

Enda tipset jag kan ge är att eventuellt minska kontrasterna något i pälsen..kanskee..

## Comment 17
Author: fiffiluren

zabbio beskrev det jag tyckte kunde vara en aning bättre, exempelvis tycker jag att linjen på nosens vänstra sida är lite för skarp.

Annars var den superfin och jättelik originalet :) Har svårt att tro att det skulle vara första gången du målar päls ;)
