# WIP - Oljemålning
Author: Zolah

WIP - en oljemålning jag gör i skolan, vi skulle måla av nån redan existerande bild för att lära oss tekniken. Jag valde Oraklet I delphi , vad tycker ni?

Tycker det är svårt att använda den här tekniken dock :P

## Comment 1
Author: Zabbio

Riktigt snyggt!

Som helt självlärd lär jag mig gärna mer om tekniken? :)

## Comment 2
Author: Zolah

Tack :3

Jo vi använde något som heter äggtempera, om du har hört talas om det? funkar såhär

först så tar du en canvas och lägger en grundfärg, mitt fall blev det en mörk grön. Sedan tecknar du upp motivet ( eller fuskar och använder overhead, vilket är mer vanligt än man tror )- använd helst kål då det går att ta bort och lyser inte igenom färgen. ( använd fixativ på det efteråt för att det ska stanna )

sen tar du ägg tempera och börjar måla fram motivet, mörker till ljus osv. sen när det steget är övergår du och börjar använda själva olje färgerna.

du använder först en blandning mellan olja( lin om jag minns rätt ) och oljefärg och målar ut på tavlan i ett tunt lager. du ser ju på min tavla att den är fortfarande rätt 'vit' och det är för att den bara är på första oljefärgs lagret.

om du vill så kan jag söka rätt på anteckningarna om hur man blandar ihop äggtempera och oljan samt hur man målar 'korrekt' ( om man målar fel så börjar tavlan spricka om några år för att 'fettet' i tavlan börjar svälla och själva färgen mellan lagren går sönder, värsta vetenskapen )

annars finns det en lättare metod som går ut på nästan samma sak men med akryll istället, då du börjar med en svart/vit bild och sedan använder färg som blivit utspädd med vatten. Nyss gjort en tavla med det :) kan fixa ett kort på den , blev rätt bra ^^ men inte lika lätt använd som äggtempera/olja då akryll torkar snabbt ( men finns iofs så att man kan blanda I så att den torkar långsammare )

## Comment 3
Author: Zabbio

Ush, låter tålamodskrävande... :P \*brukar smeta på färger och hoppas på det bästa\* Men det borde jag kanske prova..

## Comment 4
Author: Zolah

Oh ja, det är det. man måste ju vänta.. vad var det? typ 2 veckor på att det ska torka så man kan börja med nästa lager :P

## Comment 5
Author: Zabbio

Usch! :O  Sån't klarar inte jag...

## Comment 6
Author: Zolah

Då kanske akryllen är bättre att testa? :)

## Comment 7
Author: Zabbio

Nä, den torkar för snabbt :P Gillar hur jag kan leka med oljan.. fast jag målar allt i ett lager,..

## Comment 8
Author: Zolah

ok :3 kan hålla med om det ^^

går nog mycket snabbare :3 finns dina alster någonstans så man kan kika?

## Comment 9
Author: Zabbio

Ja, brukar bli klar med en målning på en kväll, mer tålamod har jag inte :3

De flesta ligger nog härinne nånstans.. annars kan du kolla på min wiki, den är lite dåligt uppdaterad bara. Och det mesta är datorgjort, men där ligger några oljemålningar och även akryl..

(klicka på bilden så ska du komma dit..hoppas jag :P)

[![<img:stuff/houssmall.png>](http://www.elftown.com/stuff/houssmall.png)](http://www.elftown.com/wiki.html?name=Zabs%20Art%205)

## Comment 10
Author: Zolah

oh elftown :D det var år och dar sedan x3

jätte fina bilder, och du är väldigt duktig på ha 'jämn' konst skicklighet! ( det kanske kom ut konstigt men det är en komplimang! ) - jag är som mest bra på att teckna själva figurerna :P

## Comment 11
Author: Zabbio

xD Elftown är väldigt bra att lägga upp bilder på :P (Och ja..jag är en hopplös fantasy nörd..xD)

Tack :) Det beror nog mest på att jag undviker allt jag inte är bra på..xD

## Comment 12
Author: Mimmie94

Zolah: jag älskar den

## Comment 13
Author: Rozzy

JAg har målat mycket i detta material.

Bra bild, är du klar eller vill du ha ett litet tips på en viktig förbättring?
