# Målartävling 5
Author: KitoBonito

Nu är det dags för vår _femte_ målartävling!  
  
Tävlingen går ut på att efterlikna motivet på min bild med vilken teknik du än föredrar. Måla eller teckna, med penslar eller pennor, dator eller papper - ditt val!

"Syftet med tävlingen är egentligen inte att vinna utan att se hur andra personer ritar samma motiv och kanske till och med _lära sig något_ av det också."  
  
Denna gången blir motivet det vackra sommarlandskapet på ön Ven! Det roligaste hade varit att se detta i färg, så om ni tecknar med blyerts - leta gärna upp en färgpenna! Inget måste, självklart.  
Jag hoppas inte ni tycker det är för avancerat eller till och med tråkigt; ni får bita ihop och göra ert bästa och snälla; **Ge mig nu många bidrag**! :D

"Omkring den _18 Januari_ \[2010\] kommer tävlingen att avgöras, och den som gjort det vinnande bidraget får i uppdrag att annordna nästa tävling."  
  
**Kom igen nu allihopa och lycka till!**

## Comment 1
Author: Mimmie94

Landskap var nåt nytt, ska bli roligt att se resultat :)

## Comment 2
Author: Finaas

jag är ganska ny här men här är iallafall min bild :D

Jag ritade den först med blyerts sen redigerade jag dden i gimp :D

## Comment 3
Author: Mimmie94

Jag är klar med min bild, ska bara knäppa kort på den, men har inte kameran här just nu :) Blev en väldigt snabb, använde mig av kol för det mesta :)

## Comment 4
Author: Mimmie94

nu så, som sagt så gjorde jag den här väldigt snabbt, med kol så blev inte så väldigt bra.. men det var kul iallafall :)

Slängde in lite grönt nere i hörnet på träden :)

## Comment 5
Author: Mimmie94

alltså... 128 personer har läst, två bidrag.. Kom igen nu människor :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Gjorde ett försök... Måste träna mer på lanskap känner jag ^^'

## Comment 7
Author: Mimmie94

#6 Woho :D Den känns liksom.. Mysig :)

## Comment 8
Author: KitoBonito

Åh vad trevligt med lite bidrag! Men som Mimmie94 säger så vill vi ha fler deltagare! :D

Kom igen folket och var lite kreativa! :D Vi har många duktiga tecknare här.

## Comment 9
Author: Jossangizmo

ska se om jag skickar in något :)

## Comment 10
Author: Jossangizmo

Har precis fått min första ritplatta ![Skrattande](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Detta är den andra gången jag ritar på den... Men jag gjorde bara något snappt ;)

## Comment 11
Author: Mimmie94

#10 Bra :D Jag la inte heller ner så mycket tid på min, några minuter ;D

## Comment 12
Author: Finaas

:O Så mycket konkurrens man får ;) :P Alla är jättebra men jag tycker att det ska komma fler bidrag :D

## Comment 13
Author: Mimmie94

#10 vilken ritplatta har du? :D

## Comment 14
Author: Jossangizmo

#13 Jag vet inte riktigt var det står... Men jag hitta den för 500,- på LIDEL ![Tungan ute](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 15
Author: Finaas

#14 Menar du Lidl ?? elr Lidel?? :3 Jag önskar mig en ritplatta :D

## Comment 16
Author: Jossangizmo

#15 Lidl,, har alltid svårt med det namnet x''d

## Comment 17
Author: Finaas

#16 vilken stad?? :3 och är den bra?

## Comment 18
Author: Jossangizmo

#17 Den är jätte bra,, jag och min kusin tog tyvärr de sista. Dem var i lomma (som då ligger i skåne xP)

## Comment 19
Author: KitoBonito

Man kan nog hitta ritplattor både hos Lidl, Netto och andra såna "krimskrams-ställen", men de säljs ju bara periodvis skulle jag tro. Netto har vissa "vecko-varor" som är udda. Alltid trevligt! :)

## Comment 20
Author: Finaas

#18 Okej men om de får in nya åker jag dit jag bår i Lund :D

#19 Mm Trevligt trevlig :D Gud vad bra jag har önskat mig en sån jättelänge

## Comment 21
Author: Hermelina

Här kommer mitt bidrag.  
  
Jag har ritat/målat med aqvarell pennor och sedan penslat vatten på. Inte så hemma i tekniken att måla med aqvarellpennor, fick pennorna i julklapp och kluddade ihop något..

Tyvärr blir färgerna lite konstiga då jag inte kunde scanna in bilden utan fick ta ett kort. Och det svarta runt om pappret är mitt golv :P

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#21 Jag tycker du lyckats bra, speciellt med molnen :D

## Comment 23
Author: Hermelina

#22 Tack så mycket :) Dock ser jag att gräset ser helt fläckigt ut! Det är det inte egentligen =( + att färgerna är varmare IRL  
  
Din var som någon annan sagt mysig, du har gjort den i datorn väl?

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#23 Jo, färgerna brukar bli lite fel när man fotar, har själv problem med det :/ Tycker dock att gräset ser bra ut även fast det är lite fläckigt.  
  
Jo, den är gjord i Photoshop. Gjorde den lite snabbt, mest för att öva på att välja rätt färger ^^'

## Comment 25
Author: Mimmie94

#21 himlen var jätte bra!

## Comment 26
Author: Hermelina

#25 Tack  ;'D

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Kan inte låta bli de där molnen. Det blir målning med mus i PS.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Jag ska göra ett försök nu! :)

Är JossanGizmos kusin, så även jag är nybörjare på platta ^^

## Comment 29
Author: KitoBonito

Ser fram emot era verk! :)

## Comment 30
Author: [Borttaget]

#29 Jag kommer inte göra, testade, men tyckte det var lite tråkigt, så det blev denna istället! xD

## Comment 31
Author: KitoBonito

#30

Tyvärr kommer den inte med i tävlingen då :)

## Comment 32
Author: [Borttaget]

Kommer det att komma en sjätte målartävling? :)

För det känns som att jag inte kommer att hinna göra klar en bild till denna, gillar inte stressen xD

## Comment 33
Author: Mimmie94

#32 vi hoppas på det :D

## Comment 34
Author: SannaHolmgren

Jag testade akrylfärgerna. Jag har haft blå, vit, röd och gul. Saknade bra penslar och svart, och den vita tog slut. Målade med barnens skitdåliga pensel från en billig målarlåda, och alltihopa tog ungefär 15 minuter från första skissen till färdigt resultat. Bubblorna på pappret kommer av att färgen inte har torkat ännu, hade i ganska mycket vatten och jag har använt vanligt papper från skrivaren. Fotat utan blixt.

## Comment 35
Author: SannaHolmgren

Så här är mitt bidrag.

Ihopslarvat bara för att testa mest, men jag är faktiskt väldigt nöjd med kladdet. Det blev ett landskap inramat av två träd med bruna löv, och någon som sitter under ett parasoll och beundrar utsikten.

## Comment 36
Author: [Borttaget]

Jag hoppar av denna gången. Har helt enkelt inte tid, men jag bevakar naturligtvis tävlingen.

## Comment 37
Author: KitoBonito

Är du säker Morgaine? :) Du kan inte kladda ihop något ikväll eller imorgon? ;D Hade varit kul!!

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Nej, jag hinner inte. Har två hemsidor som ska göras denna vecka och nästa. Sen har jag en beställning på porträtt. Plus en massa artiklar till min sajt.

## Comment 39
Author: KitoBonito

Tävlingen avslutad!

**På första plats kommer Lazzie.** Ditt bidrag tilltalar mig mycket; färgen och bildens blurrighet skapar en varm känsla! Den är också lik originalmotivet, vilket jag tycker är bra. :)

**På andra plats kommer SannaHolmgren.** Jag tycker det var kul att få se en akrylmålning här och jag gillar hur du har utvecklat originalmotivet.

**På tredje plats kommer Hermelina.** Det som tilltalar mig mest är färg och himmel. Molnen sprider sig just så som jag vill och himlen har mjuka fina nyanser.

Grattis till er alla! Och TACK alla för era bidrag! Det var modigt att ta er an ett motiv som många tyckte var svårt eller nytt.

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Grattis till vinnarna ![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Oj, vann jag? Oj,oj, tack! Jag har ju värsta turdagen idag :D  
Grattis till de andra också! Gillade båda bilderna.  
  
_Ska se till att skapa en ny tävling, måste leta fram ett kort bara. Men den nya tävlingen dyker nog upp ikväll i alla fall :)_

## Comment 42
Author: Eija

Grattis!...![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 43
Author: SannaHolmgren

Oj man får tacka...![Skäms](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") Nu blev jag glad, att min snabba akrylskiss blev så uppskattad![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 44
Author: Hermelina

Grattis era bilder var jatte fina! :) tyckte motivet var svart ja haha:P ser fram emot en ny tavling snart:)
