# Måla av tävling - 6
Author: [Borttaget]

Dags för måla av tävling nr. 6!  
  
Tävlingen går ut på att efterlikna motivet på min bild med vilken teknik du än föredrar. Måla eller teckna, med penslar eller pennor, dator eller papper - ditt val!  
  
Den här gången blir motivet sparvhöken (?) som satt i våran häck i somras. Hoppas någon gillar att rita fåglar i alla fall!

"Syftet med tävlingen är egentligen inte att vinna utan att se hur andra personer ritar samma motiv och kanske till och med _lära sig något_ av det också."

Omkring den _**15 Februari**_ kommer tävlingen att avgöras, och den som gjort det vinnande bidraget får i uppdrag att annordna nästa tävling.  
  
**Lycka till!**

## Comment 1
Author: SannaHolmgren

Vilken vacker fågel. Jag ska nog försöka vara med på detta, det verkar kul!

Vilket bra forum! Jag har varit med i några dagar och nu sprudlar det av inspiration i mina fingrar, efter fullständig idétorka på några år...

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Mmmm........ fint motiv. Jag gillar rovfåglar väldigt mycket. Den där skulle jag kunna måla i olja, kunde vara intressant.

## Comment 3
Author: Hermelina

Kankse kommer med bidrag sen om jag har tid :o) Märker tråden sålänge!

## Comment 4
Author: Pintura

oh jag vill vara med xD bara jag kommer ihåg så :)

## Comment 5
Author: JohannaZachrisson

Här kommer mitt bidrag! Jag kan INTE rita bakgrunder, därav min någurlunda konstnärliga norrskensbakgrund! Jag hoppas att du gillar det!:)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

\# 5 - Den var jättefin!

## Comment 7
Author: SannaHolmgren

Berätta gärna **hur** ni har gjort erat bidrag.

Mitt bidrag är påbörjat.

## Comment 8
Author: JohannaZachrisson

#5 Tack så mycket!

## Comment 9
Author: SannaHolmgren

Mitt bidrag. Teckning först i blyerts, stiftpenna och smetat ut linjerna med fingret. Till den "suddiga" bakgrunden har jag använt min stompf, och färglagt har jag gjort med dotterns färgpennor.

Det blir roligare och roligare att använda färg, jag måste nog skaffa mig lite fler kvalitetspennor bara så jag kan exprimentera mer.

## Comment 10
Author: SannaHolmgren

Putt!![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Kom igen nu och rita, skissa, måla, skulpturera eller vad ni vill, fler bidrag efterlyses............

## Comment 11
Author: Eija

Ok!...en skiss härifrån då....men bara i blyerts....![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 12
Author: Eija

Puttar upp tråden.....

Verkar vara väldigt låg fart här inne nu....är det OS som är orsaken tro....![Obestämd](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 13
Author: [Borttaget]

\# 11 - Jättefin blev den ![Glad](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Ja, jag tycker det är dålig aktivitet överallt. Detta förbenade OS!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Och vinnare i denna omgång av rita av tävlingen är...  
  
**SannaHolm!  
Grattis!**

_Tack till alla som deltagit och lycka till i framtida tävlingsomgångar. Även om bidragen var få så var kvaliten hög den här gången :)_

## Comment 15
Author: SannaHolmgren

Ojdå. Tack så mycket! Då ska jag fundera lite på vad det kan få bli för någon tävling nästa gång. Återkommer snart.

## Comment 16
Author: Eija

Grattis Sanna....![Flört](http://teckning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 17
Author: Mimmie94

grattis grattis :)
