# Speedpaint - Program?
Author: Gerro

Hejsan!

Jag skulle vilja göra en speedpaint när jag målar i gimp & sedan lägga upp på min kanal. Men vad ska man använda för program för att spela in?  
Helst gratis.  

Väldigt tacksam för svar!

## Comment 1
Author: Emmetem

Också väldigt nyfiken på detta! :)

## Comment 2
Author: WarMinerTool

Du kan spela in med HyperCam 3 (sök på youtube) sen öppnar du videon i Windows Live Movie Maker (borde följa med på din dator) och sedan ändrar du hastigheten till ja, kanske 10 gånger snabbare? :)

## Comment 3
Author: Gerro

#2

Tack! :)  
Är HyperCam gratis?

## Comment 4
Author: WarMinerTool

Jag tror det... Annars kan du googla fram en gratis skärminspelare (Screenrecorder)! :) Men sen är det bara att redigera den i Windows Live Movie Maker, iMovie eller något videoredigeringsprogram och ändra hastigheten!

Säg till om du behöver mer hjälp! :)

## Comment 5
Author: Gerro

#4

Okej tack så mycket! :D

## Comment 6
Author: choiicho

Om du har mac är det lättast att spela in med quick time. Hur enkelt som helst och man får ut jätte fin grafik. :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Hypercam är gratis och bra.

## Comment 8
Author: WarMinerTool

Hur gick det?

## Comment 9
Author: Gerro

Jag har laddat ned HyperCam & det funkar bra!  
Ska försöka fixa en speedpaint senare om jag har tid.

## Comment 10
Author: WarMinerTool

Så bra att det gick! :)

Säg till om du behöver hjälp med att öppna filen i Windows Live Movie Maker eller liknande och ändra hastigheten! :)

## Comment 11
Author: Gerro

#10  
Tack :)

## Comment 12
Author: WarMinerTool

Hej!  
Hur gick det?
