Ritar av era djur (Blyerts)
Hej, jag försöker bli bättre på att rita så jag skulle gärna vilja rita av era djur. Är kanske inte så bra, men vill bli bättre. Har inte heller någon ''riktig'' ritpenna men, ritar med vanlig blyertspenna så de kanske inte som sagt blir så bra.
Och om någon undrar är jag 12 år.
Så, ja lägg gärna upp bilder. Och vissa djur kan bli bättre än andra. De extremt lockiga hundarna kan bli lite sämre, eller djur med lång päls. Men jag försöker.
Och är verkligen inte duktig på att rita djur framifrån , men det är min åsikt. Ni får ju sedan avgöra vad ni tycker.
Jag har en del bilder på mitt DA konto som alla kan få använda sig av.
~When life gives you lemons… Chuck 'em at people~
#3 Jag tycker att du har lyckats väldigt bra med den!
Du har gjort proportionerna nästan perfekta och du har sett alla ljusskiftningarna i pälsen!
Det enda råd jag kan ge dig är att arbeta med tätare pendrag för att visa riktningen på pälsen 😃
~When life gives you lemons… Chuck 'em at people~
#4 Tack! 🙂
Jo, det är verkligen en sak jag själv också tycker jag behöver öva på. 😃
Ps. Har ingen skillnad vad det är för djur, kan försöka. För man säger väl att övning ger färdighet. 😃
#6 Riktigt bra jobb! Där har du verkligen fått med riktningen på pälsen 😃
~When life gives you lemons… Chuck 'em at people~
Du är ju jätteduktig!
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Tack :) #8 Vilken sötnos ska försöka rita av den då jag kommer hem igen idag :)
Hoppas den inte bara blev för ful :s. Och skulle någon kunna förklara för mig hur man får ögonen och pälsen att se mer levande ut ? :)
Ps. Vet att det inte blir bra då jag ritar allting. Speciellt inte era hamstrar och gerbiler. Men jag försöker få de bra. Pennan vill bara inte lyda. :/
Alla här ritar så bra och perfekt. Då man själv visar upp det så får man skämmas. 😞
Älgar verkar det ju gå bäst för mig med. 😛
#14 den blev ju jättebra! :3
Det är fint ju :D du är jättebra på att få till proportionerna!
Och var inte rädd för att rita för mörkt! Vet inte var du har för penna exakt och hur mörkt det går att göra med den dock. Djur har ju ofta många olika nyanser, men försök att iallafall göra det allra mörkaste så likt som möjligt :3 typ ögon och annat. Kontrast brukar göra så att det ser mer levande ut.
#18 Jag gör den senare ikväll eller imorgon. 🙂
Tack alla ni som lägger upp bilder, och för era kommentarer och tips. Ni hjälper mig verkligen! 🙂
#12 Så misslyckad var den ju inte ;)
Håller på att rita #18 nu och ska jag vara ärlig så är den väldigt svår att få till. 🥵
Tycker att du gör ett jätte bra jobb, var inte så hård mot dig själv, du har kunskapen där och vill du att det ska se annorlunda ut är det bara att öva!
Om du ska rita päls är det lättare att få det att se mer levande ut om du använder dig av korta eller långa drag med pennan (beroende på om håret är kort eller långt) istället för att mjuka ut blyertsen med fingret eller stompf. Där du vill att det ska vara mörkare trycker du lite hårdare med pennan och gör tätare drag, när du ska göra glans drar du lätt med pennan över pappret och har lite större avstånd mellan strecken för att få fram kontrasten mellan det vita och det grå.
~When life gives you lemons… Chuck 'em at people~
#23 Tack. Jo ska försöka tänka på det, tack igen! 🙂
Har tyvärr inte så mycket tid nu för att rita klart, men ska göra det så fort jag får tid och lust. 👍
Vad du är duktig! 🙂
#25 Tack 🙂
Vad duktig du är :)
🐶HUND-BLOGG (australian kelpie & golden)🙂
😊Instagram @dundee_the_kelpie, @ceciliah_98 och @ciliskaniner🤓
Ska verkligen rita klart bilderna, har bara inte hunnit nu. Försökt mig på människor också, ritat av min familj. Men gick väl rätt så bra med min mamma och pappa.. Min storasyster liknade inte så mycket men ja. 😃
Jag tycker du är väldigt duktig och ändå är du "bara" 12! Jag kan inte teckna för fem öre och är riktigt impad av dig. Jag funderar på o gå med på denna sajt för älskar att kolla allas bilder och tekniker. Har en bild du kan få måla av på min förra medryttarponny (rip)
Fortsätt som du gör så utvecklas du med tiden men riktigt grymma bilder :)
Jag ser dagarna komma och sen springer dom förbi.
Http://lizzplace.com |
/ Lizette
Har verkligen inte hunnit teckna nu. Och dessutom tog pappret slut men jag uppskattar att ni lägger upp fortfarande. Försöker bli bättre på hästar och större djur just nu också. Men ska rita allas. Det lovar jag. 👍
Ska teckna ikväll eller imorgon. Då ska jag försöka teckna 2 stycken klart. 😃
Håller på med #29 just nu. 🙂
Men kan ta en tid innan jag lägger upp. För kommer teckna alla färdigt och sedan lägga upp. 🙂
Tycker den blev jättefin ju!
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
#34 Jättefin! Bra jobbat! 😃