Teckning iFokus

Teckning

Etikett: annonser
Läst 1382 ggr
Juliastrom
0

(Ö) Någon som har lust att rita tre råttor

Hej, jag har en YTkanal som heter Långsvansar där jag gör videos om råttor, jag har det som gymnasiearbete i trean på gymnasiet och för en lite roligare kanal så letar jag nu någon som är bra på att rita i datorn och som har lust att rita mina tre råttor i lite mer tecknatformat, typ som seriefigurer ^^ Helst någon som har lust att göra det gratis mot att ditt namn står på bilden och att du kommer stå med i min beskrivning osv.

Någon som känner sig manad? :D


Tråd från 2014, låses eftersom den är gammal och antagligen inte längre aktuell.

Sökes det fortfarande tecknare så välkomnas nya trådar 🙂 Passar också på att uppmana alla att betala konstnärer för deras jobb eftersom de förtjänar få betalt som alla andra yrken får.
//admin

  • Redigerat 2022-05-26 12:15 av [Tismon]
[MARWAKE]
0
#1

Jag har lust gratis! Men jag kanske inte är bäst, men jag kan försöka ;)

Juliastrom
0
#2

#1 Åh vad kul, du har inga bilder som jag kan kolla på? =D

linn8
0
#3

En fråga! Måste det vara på ett datorprogram eller går det bra för hand? Jag är intresserad men har inget sånt på datorn tyvärr. Med promakers bor det lite mer "tecknat" i alla fall.

Innan du går hemifrån, kolla både en och två gånger så att du är säker på att du har huvudet med dig!

Juliastrom
0
#4

#3 Jag vet inte riktigt, är inte så insatt i det där med karikatyr osv. Men har du några bilder du har ritat som man kan få kolla på? =)

linn8
0
#6

#4 kan jag skicka dom på pm?? Men bara så du vet så är jag inte så proffsig:P

Innan du går hemifrån, kolla både en och två gånger så att du är säker på att du har huvudet med dig!

Juliastrom
0
#7

#5 Ska kolla :D

#6 ja det går bra =)

[marves99]
0
#8

Skulle oxå gärna vela hjälpa till om det går bra😃, men det beror lite på hur du menar med seriefigurer? om det ska vara typ små chibi råttissar?, ritar själv i en lite egen stil som jag skulle säga är en liten blandning av cartoon och verklighet(?) men frågan är om det kanske är lite för verkligt för det du har planerat? håller nu på med en bild iaf som jag kan lägga upp senare så får du bestämma. :)

[marves99]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#10

Såhär ritar jag iaf ^^ men som sagt, så ritar jag kanske liite för verkligt(?) för det du hade tänkt dig.. märkte det på bilden du länkat 🤔 hehe

Juliastrom
0
#11

Hmm, ja det kändes lite för verkligt :/

[marves99]
0
#12

Ja, hihi😃, lycka till med YT kanalen iaf :)

Juliastrom
0
#13

#12 tack så jättemycket och du ritar verkligen jättebra! =)

[marves99]
0
#14

#13 Tacktack!

Inlägget är låst för nya kommentarer