Gimp
Nån som ritar i Gimp här?
Jag har provat, men jag tycker det verkar krongligt..
Blir inte riktigt vän med programmet..
Vad tycker ni om programmet?
Vad brukar ni rita i det?
Berätta lite hur du upplever programmet.
En kille installerade det på min dator men jag blev så förbannad på det att jag tog bort det… fattade noll och inget… men men… kanske ska ge det en till chans..
Stephen Fry - There are many people out there that will tell you that "you can't". What you've got to do is turn around and say, "watch me". Veronica/ Sajtvärd på Smyckestillverkning och råttor

Har aldrig testat, kommer aldrig testa ;) Nöjd med Elements 5.0 så..
/ Annie, medarbetare på Teckning.
http://thelillan.blogg.se
Jag tycker att det fungerar rätt ok, blev dock lite sur på alla rutor den har och övergav gimp för photoshop istället. Men jag tycker att gimp är ett bra gratis-alternativ till photoshop.

Jag använder GIMP :) Det är väldigt krångligt att lära sig i början, t x måste man byta fönster för att ändra färg/penselstorlek eller liknande. Men man vänjer sig och jag som inte har råd med Photoshop tycker att det passar utmärkt till mina behov.
Man kan inte skapa egna penslar eller ladda in några, det är en stor nackdel. Samt att det är lite svårt att förstå sig på ibland. Men om man har tålamod och inte blir galen av att klicka fram och tillbaka mellan GIMPfönstret och fönstret med själva målningen i, är det ett väldigt bra gratisalternativ till Photoshop.
Bra för gratisprogram. Hade varit mycket bättre om man slapp alla olika fönster.. :/
Har använt det till att färglägga med. Visar två bilder :)

Har som sagt bara färglagt, line arten är skannad. :)
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
ok…var tog den andra bilden vägen? :O
Lägger in den igen…
www.elftown.com/stuff/C%3ADocuments%20and%20SettingsAdministrat%C3%83%C2%83%C3%82%C2%B6rMina%20dokumentMina%20skanningardrakejlikaregs.jpg” kan inte visas, då den innehåller fel." />
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
#6 -7 Jätte snygga! hur får man prickarna att glöda så mycket? :P
#7 shit, vacker!
Helena
#8 det är en special pensel i Gimp…egentligen är jag emot såna penslar, menmen..xD
Jag använder ofta dodge - highlights (både gimp och PS) för att förstärka något som skiner eller lyser. Tex sidan på halsen. Fast jag skuggar med olika färger och så först, dodge är bara lite upputsning. Det blir lätt lite platt annars. :)
#9 tack! ^^
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
Jättefint:)

Jag använder gimp och trivs med programmet, redigerar och klipper bilder, ritar inte allt för mycket i programmet, men har gjort, och anser det ett helt okej allternativ till photoshop som jag arbetat med tidigare.
Så plus till Gimp!