Teckning iFokus

Teckning

Etikett: teckna-fantasy
Läst 2363 ggr
Sehvrin
0

Drakfluga

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

(Titeln är så mycket bättre på engelska Tungan ute)

"Medan bytet låg och vred sig under hennes tassar så funderade hon på liv och död och på hur orättvist allt var. Sen bestämde hon sig för att hon inte brydde sig och började att äta."

Såna här idéer får jag när jag sitter och lyssnar på presentationer allt för länge Flört (skissen gjordes då)

Det här är den första bild på många år som jag gjort med vattenfärg, så jag vill gärna ha kritik och förslag på hur jag skulle kunna göra saker annorlunda.

//Johanna, medarbetare på miljö.ifokus, svensknatur.ifokus och studier.ifokus

linhof
0
#1

oh så söt! det enda jag har att "klaga" på är att du missat färgen på ögat (eller var det medvetet kanske?)

jättefin Skrattande

SweGizmo
0
#2

vad fräck:) gillar fantasin^^

Min blogg: SweGizmo.se

Sehvrin
0
#3

Tack så mycket Skrattande

#1 Det var faktiskt medvetet som jag inte färglade ögon. Jag var nämligen rädd att förstöra det uttryck som den har nu (vilket är det uttryck som jag ville ha på den)

//Johanna, medarbetare på miljö.ifokus, svensknatur.ifokus och studier.ifokus

Fyzaliz
0
#4

Bilden tilltalar mig :) Vet inte riktigt varför…

Zabbio
0
#5

Mycket trevlig bild, kan tyvärr inte ge kritik på vattenfärg :P

Du kan ju alltid skriva titeln på engelska ;)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Lazzie
0
#6

Tycker minen på drakflugan speglar den lilla historian bra. Gillar färgerna också, och jag kan säg att du hanterat vattenfärg bra mycket bättre än mig, så jag har inget att kritisera :D

Cuyi
0
#7

Tycker halsen blev lite tjock, kollade kanske inte noga men gud! SÅ VACKER BILD! jag kan inte ens rita en streckgubbe med vattenfärg, och ännu mindre färglägga! Jättefin bild.

Sehvrin
0
#8

Tack så mycket för alla kommentarer Skrattande

#5 Fast jag gillar det svenska språket och försöker hållla mig till det på svenska forum Flört (även om jag inte alltid gör det…)

//Johanna, medarbetare på miljö.ifokus, svensknatur.ifokus och studier.ifokus

Tiqie
0
#9

Vilken fin! :)

Sehvrin
0
#10

#9 Tack Skrattande

//Johanna, medarbetare på miljö.ifokus, svensknatur.ifokus och studier.ifokus

Tiqie
0
#11

Det var så lite,den är ju fin och söt :)

[123diddi]
0
#12

men dragonfly betyder ju trollslända Flört

[Popcorni]
0
#13

Vad fin teckning, gillar att det är ljusa färger. :)

Birke
0
#14

Bilden är riktigt fin! Underbar litet djur på fin blomma ;P

Birke
0
#15

Fast ögonen borde synas mer, kanske svartan med lite blänk i. Det är ju en drake, o borde se lite grym ut för att jämna ut allt det söta.

Sehvrin
0
#16

Tack för kommentarerna ^^

#12  Fast man kan ju tolka det annorlunda om man vill Flört

#13 Det är en av de saker jag blir mest imponerad av när jag ser akvarellbilder av folk som verkligen kan använda mediet: Att de får effekt trots att de använder väldigt ljusa färger, så jag lät mig inspireras =)

#15 När det kommer till färg är ögon en av de sakerna jag är väldigt rädd för att röra, eftersom de är så viktiga för uttrycket och jag inte alls är särskilt säker i mitt hanterande av färg (saknar helt enkelt övning i det) Men med tilräckligt mycket övning ska jag nog våga röra ögonen tillslut (avsaknaden av detaljer i ögonen kan ses i rätt många av mina bilder som inte är ritade på datorn)

//Johanna, medarbetare på miljö.ifokus, svensknatur.ifokus och studier.ifokus

Birke
0
#17

#16 Okey :P