Utmaningen - 1
Jag tänkte att det kunde vara trevligt med en förlaga som vi alla ska göra vår version av. Om detta blir uppskattat så kommer där fler utmaningar.
Teckna, måla, använd datorn - precis vad ni känner för. Gör gärna flera tolkningar!
Detta är ingen tävling!
Jag hade tänkt att vi börjar med ett par gamla skor. Skor som har suttit på ett par fötter, kanske flera par fötter, och så gått, sprungit, plaskat i vatten, kanske vandrat i skogen, kanske till och med har varit med på spännande platser i världen.
Fotografen som tagit bilden heter Melker Blomberg. Jag har fått hans tillåtelse att vi använder bilden.
Ja, då sparkar vi väl igång ………..he he 
Kram Morgaine
Någon som är intresserad?
Själv så tänker jag måla dessa i olja. Ska börja på och skissa i morgon.
Putt
Trevligt….kul med nya övningar….skall se om jag känner mig hugad senare….just nu är det ju sjukdom o tocket här hemma så jag avvaktar ett tag…..bra förslag iallfall Morgaine……
Eija
# 3 - Ja, jag tyckte det där var ett motiv som vem som helst kan ge sig på oavsett vad man använder för teknik.

Oh, verkar intressant det här :) Så, man ska alltså rita (eller vad man nu använder sig av) just om där skorna? :)
# 5 - Du bestämmer själv vad du vill använda för teknik. Varför inte prova mer än en!?

Bra ide! Ska man försöka få sin bild lik eller får man göra en egen tolkning av bilden? I vilket fall ska jag nog försöka rita :)
Flirr , Jag svarar på din fråga , om det går bra Morgaine……Jag personligen tycker att det är det som är charmen, att man går efter sin egen tolkning av bilden….allt är ju intressant….
Absolut Eija, det tycker jag också. Man kan ju placera skorna på något annat än ett tomt golv, till exempel. Eller vad som helst. Det är just detta jag vill ha fram, att vi gör våra egna bilder, våra egna tolkningar av ett gemensamt motiv.
Själv ska jag…………………
och så kanske jag ska …… 
också 

Kul idé. Ska göra ett försök när jag får tid 
Målar och ritar porträtt på beställning.
Gör även armband och kaninselar.
Priser och info:
http://lans.blogg.se/tillsalu/
Mina auktioner på tradera:
http://www.tradera.com/finding.mvc/itemlisting?ftgnr=1175999
# 10 - Tycker jag absolut!!

Jag vill också göra ett försök snart :) Fast jag har ganska mycket med perspeltivlära i bildämnet i skolan just nu, och det är ju bara såå svårt.. Men ska se om jag får tidöver :)
/Celine
~
~www.sthlmsryttarna.blogg.se~
~Medrabetare på galopp
~Guldkustens kaninuppfödning~
Ska göra ett enkelt försök nått sk det väl bli…
Ops det var iinte ens ett försök detvar kopia av orginal biden 
# 16 - Åhhh ! Så fint! 
Vad har du använt för teknik här?

#16 jätte snyggt!
Gu va duktig du är Rozzy….så fina….
Har suttit lite o skissat med blyerts, men är inte alls nöjd….så jag fortsätter sen….
Tack ni är snälla,det var bara roligt har alltid velat göra par kängor men det har inte blivit av innan. Personligen tycker jag väl de går att göras bättre på många sätt, men det får bli en annan gång.
Den är målad i datorn, jag valde ett tonat papper i samma proportion som orginalet, fast större. Orginalet är även det begränsat i sina färger med Kontraster så det var lätt. Valde en massa färger som låg i ton från rosabrun varm kall till aprikos sprejade ut en bakgrund. Sen tog jag ett nytt lager tecknade på skona väldigt löst, med hjälp av ett rutnät.
Målade med airbruch sprej, kritor kol och tunna färgpennor både på skona och bakgrunden hoppade i mellan objekten. sen tog jag en tunn färgpenna och lade lite riktningar här och var.
Teckniken liknar nog mest torra pasteller/grafit/kol vilket jag älskar, de är lätta att riva med ett sandpapper och få pulver. Sen kan man leka med lösningsmedel och stänka tona.
Igår när jag satt och jobbade med pågående tävlingsbilden, så fick jag en idé till utmaningsbilden, så jag satte in stövlarna i samma sammanhang som kaninen.
Kaninen är målad i datorn, men stövlarna är bara urklippta och mörkade.
Jag kommer nog att göra en oljemålning av motivet så småningom, men först gör jag en teckning i blyerts.
Och så här blev det
Rolig idè!
# 22 - Jo idén var rolig men jag tyckte nog att kaninen passade bättre in bland höstlöven. Vete sjutton, men det är något som inte väger jämnt i bilden…………….

#16… shit! va snyggt!!! 