ritat en hhäst!
hehe ja, jag kände för det.
jag är en "nybörjare" och målar därför ganska dåligt med skuggor och så, men jag vill bli bättre!
jag använder vanlig blytetch (stavning?) men ja. säg vad som är bra på bilden och dåligt på bilden och ge kritik så jag blir bättre! :)
(jag tog inte så mkt tid på mig, typ 15/20 min hehe)
Det är bra att du vågar jobba med skuggor och testa :)
Nästa gång så ta fotot rakt uppifrån (lägg bilden på golvet tex), det är väldigt svårt att bedömma proportioner osv så här :)
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
#3 tack :) jepp, jag sa det ;) (ang. benen hah)
alla tecknare har sina olika stilar, en del ritar realistiskt och andra gillar mer serietecknandet. nu har du testat o ritat en som är realistiskt, varför inte testa o rita en som är mindre - typ spirit? det är alltid bra att testa olika metoder, annars vet man aldrig vad som passar just dig bäst
ett litet tips helt enkellt :)
VÅr hemsida : http://twilimarsvin.wix.com/twilights
#5 okej tack, jag ska testa! :)
Är skitsur för att du är så många år yngre än mig men redan har en snygg "namnsign" vad heter det på svenska? jag pratar engelska för mycket.. namnsingering? min ser ut som en kråka gått på mitt papper :P har aldrig kunnat skriva fint
VÅr hemsida : http://twilimarsvin.wix.com/twilights
hahahha tack, skriver bara typ.. fort elr nåt x)