ännu en häst ;)
haha… jag har precis läst lazzie_ inlägg och nu blir det ännu en häst :P jag har lite problem med skuggning.. tycker bara att jag lägger för mycke :/ har ni några tips? jag blev nöjd med denna bild då jag tycke den är liiiite mer skuggad en andra men jag vet att det inte är mycke :P
när man skuggar en bild så skuggar man hela hästen inte bara i linjerna :) sen får du beställa en ljuskälla, som på halsen kan inte skuggorna ligga sådär för då är det som att ljuset kommer både uppifrån och frammifrån.. funkar inte 
lägger in en bild som jag har skuggat
VÅr hemsida : http://twilimarsvin.wix.com/twilights
Inget fel med hästbilder :)
Som #1 skev så får man skugga efter hästens form, nte konturerna (linjerna).
En övning kan vara att du ritar en häst och försöker se för din inre syn hur denär formad - den lite halvcirkelformade, platta kinden, den avlånga runda muskeln på frambenet och den runda bakdelen och magen tex. Sen skuggar du helt enkelt formen - det som ligger djupt in (dvs gropar och dalar, typ) i mörkt, och allt som buktar ut lämnas vitt. Men skugga så att det blir en mjuk skiftning från det mörka till det ljusa. Den här övningen lär dig inte att skugga realistiskt eftersom det inte finns någon ljuskälla, men den hjälper dig att se formerna när du skuggar och det är avgörande för att kunna skugga bra, eftersom det i grunden är formerna som kastar skuggor och reflekterar ljus :)
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
#3 En bra ide för att se hur ljuset faller i olika vinklar :)
Tyvärr visar de inte glansdagrar eller former så bra - glansdagrana för att ''pälsen'' på en leksakshäst inte kan spegla ljuset så som en hårrem - det är väligt speciellt hos hästar, och formerna för att den inte är detaljerad nog. Men de punkterna kan du se på foton och verkliga hästar, att rita av leksakshästar ger en väldigt bra träning på mycket annat viktigt (och grundläggande former förståss) så det var en jättebra ide. :)
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
Sleighs hästar är lite halvdyra men ganska verklighetstrogna :)
För att öva ljus ich så allmänt kan man i princip använda vad som helst.
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
Det är inte självklart :P Sleich (jag stavade fel.. och gör det nog nu pckså xD) är ett märke på leksakshästar. Jag samlar faktiskt lite på dem *lol* Har bara 3 stycken, men när jag inte har nåt annat att önska mig till jul eller födelsedag så önskar jag en sån :P
Googlad bild: http://fc03.deviantart.net/fs41/i/2009/023/8/b/Bambi_Girl___Schleich_Mare_cm_by_Schneewoelfin.jpg
De gör mer än hästar, andra djur och smurfar också *lol* Brukar ha en egen hylla i affären. Men de är bra att rita av :)
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
Har för mig de ligger på runt 100-200kr, sett lite olika :) Men annars funkar ju vanliga plastdjur för 30kr utmärkt :P
Eller en hästdocka, det är nog värt att köpa om du ska rita av :)
En sådan här: http://jullelin.blogg.se/images/2008/157511_14683159.jpg Man kan böja benen och så, vilket hjälper till ju :)
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
Jag har ingen, lånade bilden från google :3 Har ör mig att jag sett nån nånstand men minns inte var.
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
Det stavas Schleich
, och jag har flera stycken som jag har tränat propotioner, skuggor och blänk i pälsen. Dom är jätte bra, enda felet är att man inte kan röra på dom, om hästen står med lyftat huvud så går det inte att få den att sänka på det.
Det här gjorde jag för två somrar sen, och jag blev riktigt nöjd med resultatet, (djuren är Schleich)