Teckning iFokus

Teckning

Etikettmaterial-och-teknik
Läst 1166 ggr
idaaforsling
0

Hjälp med häst!

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag har inte tecknat på många år men har fått upp intresset lite efter att ja hittat den här sidan. Håller nu på tecknar en häst ur huvudet men jag har kört fast.

Först och främst så kan jag inte få till näsborren, hur ska jag göra?

Sen vet jag inte hur jag ska göra halsmusklerna?

Tips/kritik på annat mottages gärna också.

Catta-
0
#1

Bra början! :) Hästanatomi är väldigt svårt, men övning ger färdighet :) Ett enkelt tips är att titta på nätet/tidningar/böcker m.m på hästar

"Lycka och jubel att äga en pudel!"

Zabbio
0
#2

Som #1 sade; det bästa när du kör fast är att titta på foton eller riktiga hästar och rita av. Det är aldrig fel att använda foto-referens, man lär sig väldigt mycket på det :) Bland annat hindras man från att rita mer eller mindre invant utan att rita det man faktiskkt ser (även när man ser för sitt inre öga/huvudet).

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Lazzie_
0
#3

Har inte mycket mer att tillägga till det #1 & #2 skriver. Men här är en länk till en bra muskelreferens -> http://eponagirl.deviantart.com/art/Horse-Muscles-Reference-280560107