Rit tråd, och ev. en tecknings utmaning...
Ja, ni ser ju rubriken. Tänkte att vi kunde lägga ut teckningar/målningar vi har gjort. Det är så roligt att se vad andra har skapat, fast det får inte vara med några som är gjorda i datan. Skulle vart roligt att se djur ! Tycker man inte ser det så mycket här.. ?
Tänkte även ha en tävling, men vill först se om det finns något intresse..
"Hund tecknarutmaningen" heter tävlingen och handlar om att man ska rita en hundras, jag säger då en hundras, och då ska ni rita den rasen. Jag bestämmer sedan vilken jag tycker mest om, och vinnaren får då välja hundras.
Bilderna ni gör för ni göra i datan, och ni får teckna, måla, ja ni får göra hur ni vill. Ni får 1 vecka på er att göra eran bild. Om du nu vill vara med, säg det så jag vet om jag ska starta tävlingen.
OBS !! Detta gör vi bara för att det är roligt och roligt att se hur andra ritar m.m, alla är välkommna att delta !
Vad fin. Vad har du gjort den i ? Ja, hoppas att det är några fler som skulle vilja va med. Minst 2st så jag kan bedöma. Jag startar tävlingen, fast på ett annat inlägg. :-)
#2 Den är gjord med akvarellpennor :)
Okej, då får vi hoppas att fler hänger på!
Behöver ni insperationsbilder till papillon så bidrar jag mer än gärna
. Tycker det är en superrolig idé! Jag kan inte rita så kommer inte bidra men alltid kul att se det andra ritat.
#1 Otrolig teckning på Sigge! Har du någon hemsida eller nått där man kan se andra bilder tecknat av dig?
Okej, här är länken till tävlingen http://teckning.ifokus.se/discussions/4ff36ef9d3b4fd165b001806-hundras-tecknarutmaningen och hoppas att det är många som vill vara med ! :-)
#4 Mja på bloggen finns det några teckningar om man går in under flikarna vid konst. Men jag ritar tyvärr inte särkilt mycket eller ofta längre. Här är i alla fall adressen: artbymrj.blogg.se
#5 Va kul! Ska kika in där genast :)
#6 Vad bra :-)
jag kan vara med! :D men jag är inte särskilt bra på hundar :P
#8 Åh va roligt! Den nya tråden finns här: http://teckning.ifokus.se/discussions/4ff36ef9d3b4fd165b001806-hundras-tecknarutmaningen
Vi börjar med att rita en löwchen 
Åh ! Nu kan vi starta tävlingen !! :-D
tack!
du är riktigt duktig du med måste jag säga
VÅr hemsida : http://twilimarsvin.wix.com/twilights
"16 sådär har jag som mål att kunna teckna 
VÅr hemsida : http://twilimarsvin.wix.com/twilights
#15 Tack! Kan verkligen rekommendera stompfers för att få till mjuka skuggor när man tecknar med blyerts 
#17 Superfin!
kladdar inte det ut stråna som man tecknat? det är alltid mitt problem, de försvinner i smetet.
VÅr hemsida : http://twilimarsvin.wix.com/twilights
Jag brukar skugga först och sen rita dit stråna :P
#22 Haha, härlig bild! "Sådan matte sådan hund" 
#23 Jättefin! Du har lyckats bra med att få till rätt vinkel 
Åååå vilken rolig tråd! Synd bara att jag såg den NU 
